Λέστερ από άλλο... πλανήτη, 9-0 τη Σαουθάμπτον

Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2019 00:27
UPD:10:06
Action Images via Reuters/TONY O'BRIEN

«Σοκ και δέος», όπου μια Λέστερ από... άλλον πλανήτη κατέστρεψε με 9-0 τη γηπεδούχο Σαουθάμπτον, σημειώνοντας το μεγαλύτερο σκορ για εκτός έδρας νίκη στην Ιστορία της Premier League.

Με το σκορ στο 3-0 από το 19ο λεπτό και τους «Άγιους» να παίζουν με παίκτη λιγότερο από το 12΄ (αποβολή Μπέρτραντ), οι φίλοι της Σαουθάμπτον άρχισαν να αποχωρούν μετά το 20΄ καθώς έβλεπαν την καταστροφή να έρχεται.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 5-0, αλλά η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς δεν πήρε «το πόδι από το γκάζι» ούτε στη συνέχεια, με το αποτέλεσμα να φτάνει σε δυσθεώρητο ύψος και τις «αλεπούδες» να περνούν στη δεύτερη θέση.

Χατ-τρικ για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έκαναν ο Αγιόθε Πέρεθ (19΄, 39΄, 57΄ Πέρεθ) και Τζέιμι Βάρντι (45΄, 58΄, 90΄+4 πεν.), ενώ τα θυπόλοιπα γκολ πέτυχαν οι Τσίλγουελ (10΄), Τίλεμανς (17΄) και Μάντισον (85΄).