Απόδραση από την Πάτρα για τη Μονακό

Τετάρτη, 09 Οκτωβρίου 2019 23:05
UPD:23:07
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Ο Προμηθέας Πατρών ηττήθηκε στην αχαϊκή πρωτεύουσα με 74-77 από τη Μονακό, γνωρίζοντας την πρώτη «αποτυχία» στον Α΄ όμιλο του EuroCup, ύστερα από δύο αγωνιστικές.

Στο συγκρότημα της Πελοποννήσου κόστισε η αργοπορημένη αντίδραση, το κάκιστο ποσοστό στο σουτ από την περιφέρεια (9/32) και τα χαμένα ριμπάουντ.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεκίνησε με 1/11 τρίποντα και 1/5 βολές. Αν προστεθεί η ολιγωρία στο αμυντικό ριμπάουντ, γίνεται κατανοητό γιατί οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 22-14 στο α΄ δεκάλεπτο και με 42-32 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας αντέδρασε και στο 27΄ μείωσε στο -4 (48-52), πριν ο Κλέμονς με προσωπικό σερί 5-0 «γράψει» το 59-51 για τους Μονεγάσκους, στο 30΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αχαϊκή ομάδα έκανε την ύστατη προσπάθεια ανατροπής, μείωσε στους 3 πόντους (58-61), αλλά το αντιαθλητικό φάουλ του Αγραβάνη επέτρεψε στη Μονακό να ξεφύγει με 65-58 και να «κλειδώσει» το παιχνίδι.

Οι Έλις (17π. 5ρ.) και Αγραβάνης (14π.) ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, ενώ από το γαλλικό συγκρότημα διακρίθηκαν Ενίς (19π.) και Μπάκνερ (16π.).