«Διπλά» για Χέρτα και Φράιμπουργκ

Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2019 22:19
UPD:30/09/2019 09:18
REUTERS/DARREN STAPLES

Θριαμβευτικό ήταν το πέρασμα της Χέρτα από την Κολονία, με την ομάδα του Βερολίνου να συντρίβει τα «κριάρια» με 4-0, στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Με το «εύθραυστο» 1-0 (23΄ Ντιλροσάν) υπέρ των φιλοξενούμενων ο Βεντάντ Ιμπίσεβιτς ήρθε από τον πάγκο, «εκτόξευσε» το σκορ στο 3-0 μέσα σε πέντε λεπτά (58΄, 62΄) κι έκανε ευτυχισμένους τους συμπαίκτες και τον προπονητή του, Άντε Κόβιτς, με τον Μπογιάτα να διαμορφώνει στο 83΄ το τελικό 4-0.

Το γκολ του Λούκα Βάλντσμιντ στο 81ο λεπτό χάρισε τους τρεις βαθμούς στη Φράιμπουργκ, στην έξοδό της στο Ντίσελντορφ, και τη νίκη με 2-1 επί της Φορτούνα.

Οι παίκτες του Kρίστιαν Στράιχ βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 42ο λεπτό μετά το γκολ του Χένινγκς, αλλά ο Σμιντ ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα (45΄), για να γράψει τον επίλογο ο Βάλντσμιντ.