Νίκη με ανατροπή ο ΟΦΗ, 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης

Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2019 17:46
UPD:18:20
Eurokinissi Sports/ΡΑΠΑΝΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Ο ΟΦΗ επανήλθε στις νίκες, μετά την «παρένθεση» του Βόλου την προηγούμενη αγωνιστική και επιβλήθηκε του Αστέρα Τρίπολης με 3-1 στο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Μια νίκη που ήρθε με ανατροπή, καθώς οι Κρήτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Λουίς Φερνάντες στο 51ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Γιώργου Σίμου «απάντησε» γρήγορα, με τον Φιγκεϊρέδο να ισοφαρίζει έξι λεπτά αργότερα.

Η ισορροπία του αγώνα διασαλεύτηκε στο 61΄, όταν ο Ιγκλέσιας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ζαχαριάδη. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους και στο 65΄ ο Νέιρα «έγραψε» το 2-1, ενώ στο 88΄ ο Σεμέδο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο ΟΦΗ, που για άλλη μια Κυριακή «έσπασε» τα δοκάρια της αντίπαλης εστίας καθώς είχε τρία (2΄ Σεμέδο, 36΄ Φιγκεϊρέδο, 90΄+1 Τσιλιανίδης), έφτασε στους 10 βαθμούς, ενώ οι Αρκάδες έμειναν στους 3.