Άλωσε το «Ριγκαμόντι» η Γιουβέντους

Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου 2019 23:59
UPD:25/09/2019 00:02
REUTERS/DANIELE MASCOLO

Η Μπρέσια έβαλε δύσκολα στη Γιουβέντους στο «Μάριο Ριγκαμόντι», αλλά η πρωταθλήτρια είναι έμπειρη στην πίεση και είχε την ποιότητα να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να φύγει με τη νίκη (2-1) από τη Λομβαρδία.

Μια νίκη που έστειλε την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι στην κορυφή της Serie A, με παιχνίδι περισσότερο από την «απόλυτη» Ίντερ, που υποδέχεται αύριο (25/9) στο «Μεάτσα» τη Λάτσιο, στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Ντοναρούμα, αλλά στη συνέχεια η Γιουβέντους άσκησε μεγάλη πίεση, έχασε ευκαιρίες και τελικά ισοφάρισε πριν λήξει το ημίχρονο με αυτογκόλ του Κάντσελορ, για να δώσει τους τρεις βαθμούς ο Πιάνιτς στο 63ο λεπτό.

Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 5ης ημέρας στο καμπιονάτο, Βερόνα και Ουντινέζε έμειναν στο 0-0 στην έδρα της πρώτης.