Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου 2019 20:30
UPD:20:37
REUTERS/SUSANA VERA

Με «σπασμένα φρένα» συνεχίζει την πορεία της στην Premier League η Λίβερπουλ.

Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ πέρασαν νικηφόρα και από το «Στάμφορντ Μπριτζ», επικρατώντας 2-1 της Τσέλσι, έκαναν το «6Χ6», επαναφέροντας τη διαφορά από τη Μάντσεστερ Σίτι στο +5.

Το ματς είχε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίωρο, στο οποίο εν πολλοίς κρίθηκαν τα πάντα. Στο 14΄ η Λίβερπουλ κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής, ο Σαλάχ πάτησε τη μπάλα για τον Αλεξάντερ-Αρνολντ και αυτός με έναν άπιαστο «κεραυνό» άνοιξε το σκορ.

Στο 24΄ ο Εϊμπραχαμ έχασε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Άντριαν, στο 27΄ ο Αθπιλικουέτα σκόραρε μετά από φάση διαρκείας, αλλά το γκολ ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR, για οφσάιντ του Μάουντ πολύ νωρίτερα, και στο 30΄ ο Φιρμίνο, με κεφαλιά από κόρνερ του Ρόμπερτσον, «έγραψε» το 0-2.

Οι Λονδρέζοι μείωσαν στο 71΄ με τον Καντέ, πίεσαν στο τελευταίο 20λεπτο και έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες με Μπατσουαγί και Μάουντ, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης άντεξαν.

Στο μεταξύ, η Άρσεναλ πέτυχε παλικαρίσια νίκη με 3-2 επί της Άστον Βίλα στο «Emirates», παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 41΄, λόγω αποβολής του Μέιτλαντ-Νάιλς.

Δύο γκολ από τους Τσέιμπερς και Ομπαμεγιάνγκ στο τελευταίο δεκάλεπτο χάρισαν μία πολύτιμη νίκη στους «κανονιέρηδες», που είχαν στη βασική ενδεκάδα τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο.