Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου 2019 20:40
UPD:16/09/2019 10:34
EPA/ANDY RAIN

Γουότφορντ-Άρσεναλ 2-2 (53΄ Κλέβερλι, 81΄ πεν. Περέιρα - 21΄, 32΄ Ομπαμεγιάνγκ)

Η Άρσεναλ έχασε μέσα από τα χέρια της την ευκαιρία να φτάσει τη Μάντσεστερ Σίτι στη δεύτερη θέση της κατάταξης, καθώς αν και προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με ισάριθμα γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 της Γουότφορντ, που πήρε μόλις το δεύτερο βαθμό της στην εφετινή Premier League.

Ο Παπασταθόπουλος ήταν βασικός στην ενδεκάδα των «κανονιέρηδων» και από δικό του σφάλμα μείωσε η Γουότφορντ, ενώ ισοφάρισε από πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο άλλος στόπερ της, ο Νταβίντ Λουίς. Βασικός ήταν και ο Χολέμπας στις «σφήκες», με τον «Γερμανό» να αντικαθίσταται στο 78ο λεπτό από τον Γιάνμαατ.

Νωρίτερα, η Μπόρνμουθ ανέτρεψε τα προγνωστικά και νίκησε την Έβερτον με 3-1. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα βρέθηκε σε κακή ημέρα και οι γηπεδούχοι, με ηγέτη τον Κάλουμ Γουίλσον ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, έφθασαν στην επιτυχία.

Αναλυτικά:

• Μπόρνμουθ-Έβερτον 3-1 (23΄, 72΄ Γουίλσον, 37΄ Φρέιζερ - 44΄ Κάλβερτ-Λιούιν)
  • Γουότφορντ-Άρσεναλ 2-2 (53΄ Κλέβερλι, 81΄ πεν. Περέιρα - 21΄, 32΄ Ομπαμεγιάνγκ)