Μία ανάσα από την οκτάδα η Αυστραλία

Σάββατο, 07 Σεπτεμβρίου 2019 13:11
UPD:13:47
REUTERS/KIM KYUNG-HOON

Πολύ κοντά στην πρόκρισή της στους προημιτελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας βρίσκεται η Αυστραλία, μετά τη σημερινή (7/09) της νίκη με 82-76 επί της μαχητικής Δομινικανής Δημοκρατίας.

Τα «καγκουρό» δυσκολεύτηκαν αρκετά, παρ΄ όλα αυτά έκαναν το 4Χ4 από την έναρξη του τουρνουά και, πλέον, απέχουν μία ανάσα από την είσοδό τους στην οκτάδα.

Κορυφαίος των «Boomers» ήταν ο Μιλς με 19 πόντους και 9 ασίστ, με τον Γκούλντινγκ να προσθέτι άλλους 15 και τον Λαντέιλ να τελειώνει το ματς με 13.

Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 2-2 και αποκλείστηκαν, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βάργκας με 16 πόντους.

Το ματς ήταν κλειστό στο ξεκίνημά του, με τους Αυστραλούς να ξεφεύγουν για λίγο με 20-11, αλλά γρήγορα οι Δομινικανοί μείωσαν σε 20-17.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-29), με τους «Boomers» να ξεφεύγουν χάρη στα τρίποντα (40-33), αλλά τους Δομινικανούς να επιστρέφουν και να πλησιάζουν στο καλάθι (40-38), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δομινικανή Δημοκρατία μπήκε δυνατά και ισοφάρισε (46-46), αλλά με σερί 7-0 η Αυστραλία ξέφυγε με 53-46 και ελέγχοντας την κατάσταση, το τέλος της τρίτης περιόδου τη βρήκε στο +5 (57-52).

Με τον Μιλς να «πυροβολεί» η Αυστραλία ξέφυγε με 71-60 και ουσιαστικά από τότε δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την αντίπαλό της.