Ισόπαλο το ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου

Κυριακή, 01 Σεπτεμβρίου 2019 21:35
UPD:21:35

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου μεταξύ της Άρσεναλ και της Τότεναμ, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο, αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League, προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Έρικσεν (10΄) και Κέιν (40' πεν.), αλλά στη συνέχεια η Άρσεναλ, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο βασικό, έφτασε στην ισοφάριση με τους Λακαζέτ (45΄) και Ομπαμεγιάνγκ (71΄).

Μεγάλη νίκη, μετά από συναρπαστικό παιχνίδι, πέτυχε η Εβερτον, επικρατώντας με 3-2 της Γουλβς. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα είχε σε μεγάλα κέφια τον Ριτσάρλισον, καθώς ο Βραζιλιάνος διεθνής φορ πέτυχε δύο γκολ για την ομάδα του.

Ο Ριτσάρλισον άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, ισοφάρισαν οι «λύκοι» τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Σάις, ο Ιβόμπι έδωσε ξανά την πρωτοπορία στους γηπεδούχους (12΄), για να κάνει το 2-2 η Γουλβς με τον Χιμένεθ (75΄) και να έρθει ο Ριτσάρλισον στο 80ο λεπτό να χαρίσει τους βαθμούς στα «ζαχαρωτά».