Πέρασε από τη Λάρισα (1-0) ο Ολυμπιακός

Κυριακή, 01 Σεπτεμβρίου 2019 21:31
UPD:21:31

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στη Λάρισα απέναντι στην ΑΕΛ, αλλά έφυγε νικητής (1-0) από το θεσσαλικό κάμπο κάνοντας το «2Χ2» στη φετινή Σούπερ Λίγκα.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 7ο λεπτό ο Ματιέ Βαλμπουενά με πέναλτι, στο πρώτο γκολ του Γάλλου άσου στο πρωτάθλημα, με την παράβαση να καταλογίζεται σε μαρκάρισμα του Μπέρτου στον Ελ Αραμπί.

Η ομάδα του Πειραιά είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, έχασε ευκαιρίες για να φθάσει και σε άλλο τέρμα, ενώ δύο γκολ με κεφαλιές του Ελ Αραμπί, ακυρώθηκαν με υπόδειξη του VAR.

Η ΑΕΛ είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 45ο λεπτό, όταν ο Ντάουντα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί την... ασίστ του Μπουχαλάκη και αστόχησε εξ επαφής με τον Σα εξουδετερωμένο, σουτάροντας άουτ.

Ο διαιτητής Ευαγγέλου, ο οποίος στο β΄ ημίχρονο σφύριξε πολύ «κόβοντας» το ρυθμό, ακύρωσε και τρίτο γκολ του Ολυμπιακού στο 55΄ σε κεφαλιά του Μεριά, καθώς είδε επιθετικό φάουλ στη φάση.