Νωρίς η πρώτη απώλεια για τη Σίτι

Σάββατο, 17 Αυγούστου 2019 23:50
UPD:18/08/2019 01:17

Ισόπαλο 2-2, με τη βοήθεια και του VAR, έληξε το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής στην Premier League, ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και την Τότεναμ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Στέρλινγκ, όμως οι «πετεινοί» ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με αριστερό πλασέ του Λαμέλα.

Στο 35΄ ο Αγουέρο με πλασέ έκανε το 2-1, όμως στο 56΄, ο Μόουρα με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Η Μάντσεστερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε γκολ με τον Ζεσούς, το οποίο όμως ακυρώθηκε μετά τη συνδρομή του VAR.

Μετά την Άρσεναλ, ήταν η σειρά της Λίβερπουλ να διπλασιάσει τις νίκες της στη φετινή Premier League, επί ισάριθμων αναμετρήσεων.

Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ πέρασαν από το «Σεντ Μέρις» επικρατώντας 2-1 της γηπεδούχου Σαουθάμπτον, την ώρα που Έβερτον, Μπόρνμουθ και Νόριτς έφταναν στην πρώτη νίκη τους, ενώ η Μπράιτον αναγκάστηκε σε ισοπαλία στην έδρα της.

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 2-1 και συνεχίζουν χωρίς απώλειες στο πρωτάθλημα χάρις στον Ομπαμεγιάνγκ, που σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 64ο λεπτό. Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ με τον Λακαζέτ στο 13΄, για να ισοφαρίσει ο Μπαρνς μισή ώρα αργότερα.

Να σημειωθεί πως ο Ομπαμεγιάνγκ ήταν ο σκόρερ της νίκης της Άρσεναλ και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με 1-0 επί της Νιούκαστλ. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν βασικός σε ολόκληρη την αναμέτρηση.

Αναλυτικά

• Άστον Βίλα-Μπόρνμουθ 1-2 (71΄ Λουίς - 2΄ πεν. Κινγκ, 12΄ Γουίλσον)
  • Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 1-1 (65΄ Τροσάρ - 61΄ Ερνάντες)
  • Έβερτον-Γουότφορντ 1-0 (10΄ Μπερνάρντ)
  • Νόριτς-Νιούκαστλ 3-1 (32΄, 63΄, 75΄ Πούκι - 90΄+3 Σέλβι)
  • Σαουθάμπτον-Λίβερπουλ 1-2 (83΄ Ινγκς - 45΄+1 Μανέ, 71΄ Φιρμίνο)
  • Μάντσεστερ Σ.-Τότεναμ 2-2 (20΄ Στέρλινγκ, 35΄ Αγουέρο - 23΄ Λαμέλα, 56΄ Μόουρα)