«Πεντάρα» της Ντόρτμουντ στην πρεμιέρα

Σάββατο, 17 Αυγούστου 2019 20:01
UPD:18/08/2019 01:17

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ δέχθηκε γκολ στο πρώτο λεπτό του αγώνα της με την Άουγκσμπουργκ, όμως «απάντησε» με πέντε γκολ στην αντίπαλό της, τα τέσσερα εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας νικηφόρα πρεμιέρα στην Μπουντεσλίγκα.

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ πέρασε από τη Βρέμη με 3-1, σημειώνοντας το πρώτο «διπλό» στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος, ενώ ο Στέφανος Καπίνο ήταν στον πάγκο για τους ηττημένους.

Με τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο η Φράιμπουργκ νίκησε 3-0 τη Μάιντς, ενώ η Λεβερκούζεν δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε με 3-2 την Πάντερμπορν.

Αναλυτικά

• Ντόρτμουντ-Άουγκσμπουργκ 5-1 (3΄, 59΄ Αλκάθερ, 51΄ Σάντσο, 57΄ Ρόις, 82΄ Μπραντ - 1΄ Νιντερλέχνερ)
  • Λεβερκούζεν-Πάντερμπορν 3-2 (10΄ Μπέιλι, 19΄ Χάβερτς, 69΄ Βόλαντ - 15΄ Μίτσελ, 25΄ Μάμπα)
  • Βόλφσμπουργκ-Κολωνία 2-1 (16΄ Άρνολντ, 60΄ Βίγκχορστ - 90΄+1 Τερόντε)
  • Βέρντερ Βρέμης-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-3 (47΄ Έγκενσταϊν - 36΄ Χένινγκς, 52΄ Καραμάν, 64΄ Αϊχάν)
  • Φράιμπουργκ-Μάιντς 3-0 (81΄ Χέλερ, 84΄ Σμιντ, 87΄ πεν. Βάλντσμιντ)
  • Γκλάντμπαχ-Σάλκε 0-0