«Πάρτι» της Γιουνάιτεντ με την Τσέλσι (4-0)

Κυριακή, 11 Αυγούστου 2019 20:22
UPD:12/08/2019 11:28
Action Images via Reuters/JASON CAIRNDUFF

Ονειρεμένη πρεμιέρα έκανε στο πρωτάθλημα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν 2019/2020 στην Premier League η ομάδα του Σόλσκιερ έκανε «πάρτι» απέναντι στην Τσέλσι, την οποία διέλυσε με 4-0 στο Ολντ Τράφορντ, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 1ης αγωνιστικής.

Ο Μάρκους Ράσφορντ εξελίχθηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή για τους «κόκκινους διαβόλους», καθώς πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα τέρματα της ομάδας του, απέναντι στους Λονδρέζους που τα έχουν με την ατυχία τους, καθώς είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Τάμι Εϊμπραχαμ σημάδεψε το δοκάρι του Ντε Χέα, ενώ στο 40ό ήταν η σειρά του Έμερσον να στείλει με «κεραυνό» τη μπάλα για δεύτερη φορά στο οριζόντιο δοκάρι του Ισπανού πορτιέρε των γηπεδούχων, την ώρα που η Τσέλσι αναζητούσε την ισοφάριση.

Από τη στιγμή που η ομάδα του Φράνκ Λάμπαρντ δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε σε άλλες δύο «καθαρές» ευκαιρίες που είχε (ο Ντε Χέα ήταν ανίκητος), η Γιουνάιτεντ βρήκε την ευκαιρία μέσα σε δύο λεπτά στην επανάληψη να «κλειδώσει» τη νίκη της με τα γκολ των Μαρσιάλ και Ράσφορντ.

Το «κερασάκι στην τούρτα» της ονειρεμένης βραδιάς για το συγκρότημα του Σόλσκιερ έβαλε ο 21χρονος Ουαλός, Ντάνιελ Τζέιμς, οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Μεγάλο ματς έκανε και ο Πολ Πογκμπά, ο οποίος με δύο ασίστ έδωσε την ευκαιρία στους Ράσφορντ και Τζέιμς να πετύχουν ισάριθμα τέρματα!