Πειστική πρεμιέρα η Λίβερπουλ (4-1 τη Νόριτς)

Σάββατο, 10 Αυγούστου 2019 00:05
UPD:00:22
Action Images via Reuters/CARL RECINE

Άκρως πειστική ήταν η Λίβερπουλ στην πρεμιέρα του αγγλικού πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν με το... δεξί στο νέο πρωτάθλημα, όπως είχαν κάνει και πέρυσι με την Γουέστ Χαμ (4-0), αυτή την φορά συντρίβοντας με 4-1 τη «νεοφώτιστη», Νόριτς, στο κατάμεστο «Άνφιλντ».

Ο αγώνας, πάντως, «σημαδεύτηκε» από τον τραυματισμό του Άλισον στο 39ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος διεθνής γκολκίπερ της Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να συνεχίσει το ματς και παραχώρησε την θέση του στο νεοαποκτηθέντα, Αντριαν, με τους ανθρώπους του συλλόγου να περιμένουν με αγωνία τα αποτελέσματα των εξετάσεων που θα υποβληθεί.

Μόλις 35 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο χρειάστηκαν οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ για να «καθαρίσουν» το ματς. Από τη στιγμή που μπήκε το αυτογκόλ του Χάνλεϊ στο 7ο λεπτό, οι «κόκκινοι» έκαναν «πάρτι» στην άμυνα των φιλοξενούμενων κι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 4-0 (19΄ Σαλάχ, 28΄ Φαν Ντάικ, 42΄ Οριγκί).