Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Φερεντσβάρος, Κοπεγχάγη και Μπριζ

Τρίτη, 06 Αυγούστου 2019 23:46
UPD:07/08/2019 00:04
REUTERS/RITZAU SCANPIX

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στα play offs του Champions League έκαναν απόψε (6/08) οι Μπριζ, Φερεντσβάρος και Κοπεγχάγη.

Οι Βέλγοι με το γκολ-πέναλτι του Βανάκεν στο 37΄ επικράτησαν 1-0 της Ντιναμό Κιέβου, ενώ με το εκτός έδρας γκολ που σημειώσαν Φερεντσβάρος και Κοπεγχάγη έφυγαν αήττητες από τις έδρες των Ντιναμό Ζάγκρεμπ (1-1) και Ερυθρού Αστέρα (1-1), αντίστοιχα.

Στην ενδεκάδα των Δανών αγωνίστηκαν σε όλο το 90λεπτο οι Κάρλος Ζέκα και Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος, με την ομάδα του Σολμπάκεν να ισοφαρίζει πέντε λεπτά πριν το φινάλε με το πέναλτι του Γουίντ. Το συγκρότημα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς είχε προηγηθεί στο 44΄ με τον Πάβλοβ.

Η Ντιναμό πήρε πολύ νωρίς το προβάδισμα με τον Ολμο (7΄), αλλά οι Ούγγροι «απάντησαν» με τον Σίγκερ στο 60΄ και, πλέον, κρατούν την τύχη στα χέρια τους».