Γκουανγκζού 2019: Έβδομη η Εθνική πόλο των Ανδρών

Σάββατο, 27 Ιουλίου 2019 12:31

Στη Γερμανία ξέσπασε, καθυστερημένα πάντως, η Εθνική Ανδρών και επικρατώντας με 11-6 στον τελευταίο αγώνα της για την κατάταξη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανγκζού, κατέλαβε την έβδομη θέση στη διοργάνωση.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα φεύγει από την Κορέα με πικρή γεύση, καθώς όλα τα μέλη του θεωρούν ότι θα μπορούσαν να βρεθούν πολύ ψηλότερα, αλλά έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία στις λεπτομέρειες και συγκεκριμένα στον προημιτελικό με την Ιταλία.

Πλέον, παίκτες και τεχνική ηγεσία εστιάζουν στην πρόκληση της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020, που μπορεί να έρθει είτε μέσω του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Βουδαπέστης (12-26 Ιανουαρίου), είτε μέσω του Προολυμπιακού τουρνουά της Ιταλίας (15-22 Μαρτίου).

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και μοιρασμένο (4-4), αλλά στο δεύτερο η Εθνική έπαιξε πολύ καλή άμυνα (για 14 λεπτά δεν δέχθηκε γκολ), οικοδόμησε μια διαφορά βρίσκοντας αρκετές λύσεις στην επίθεση και την αύξησε ως το τελικό 11-6.