Μπάσκετ: Αποκλεισμός για την Εθνική Εφήβων

Τετάρτη, 03 Ιουλίου 2019 23:53
UPD:04/07/2019 00:01
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε στο πρώτο νοκ-άουτ παιχνίδι της από τη Γαλλία με 46-77 και θα συνεχίσει στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16, με πρώτη αντίπαλο τη Σενεγάλη την Παρασκευή (5/7).

Η ελληνική ομάδα στάθηκε μόνο στο δεκάλεπτο, το πρώτο, ισάξιος αντίπαλος των νεαρών «τρικολόρ». Με την επίθεση να αποτελεί Αχίλλειο πτέρνα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -4 (14-18).

Στη συνέχεια δέχθηκε ως το 14΄ επιμέρους σκορ 2-14, χάνοντας την επαφή με το σκορ (16-32). Οι διεθνείς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς οι «τρικολόρ» πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (24-36).

Στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου η Εθνική έδειξε σημάδια ανάκαμψης (31-39 στο 22΄), αλλά οι Γάλλοι δεν πτοήθηκαν, βρήκαν  ρυθμό στην επίθεση, ξέφυγαν στο 30΄ με +22 (34-56) και στο 35΄ με νταμπλ σκορ (34-68), τελειώνοντας εύκολα το παιχνίδι.