Στίβος: Νίκη Αναστασάκη στην Ουέλβα, δεύτερος ο Τεντόγλου στην Οστράβα

Πέμπτη, 20 Ιουνίου 2019 23:07
UPD:23:14
Eurokinissi Sports/EUROKINISSI

Φωτ.αρχείου

Μόλις τέσσερα άλματα κατάφερε να κάνει ο Μίλτος Τεντόγλου στο μίτινγκ της Οστράβα, καθώς η δυνατή βροχή ανάγκασε τους διοργανωτές να διακόψουν τον αγώνα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε τη δεύτερη θέση με καλύτερο άλμα στα 7,95μ., στην τέταρτη προσπάθειά του, ενώ είχε ακόμη προσπάθειες στα 7,41 μ., 7,82 μ. και 7,48 μ.. Νικητής του αγώνα ήταν ο Γιαν Ετσεβάρια με 8,32 μέτρα.

Στο μίτινγκ της Ουέλβα συμμετείχε ο Μιχάλης Αναστασάκης, ο οποίος αναδείχθηκε νικητής με 74,44 μέτρα στη σφυροβολία, παρά την ταλαιπωρία του, αφού έφτασε στην Ουέλβα, στις 10:00σήμερα το πρωί!

Η αρχική πτήση του αθλητή ήταν προγραμματισμένη για το μεσημέρι της Τετάρτης, ωστόσο τελικά μπήκε στο αεροπλάνο για την Ισπανία στις 22:00 και έφτασε στον προορισμό του ανήμερα της συνάντησης.