Ο Προμηθέας απέκλεισε την ΑΕΚ και παίζει τελικό

Παρασκευή, 07 Ιουνίου 2019 21:57
UPD:22:20
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ VOLITAKIS

Ο Προμηθέας Πατρών είναι από σήμερα η πρώτη επαρχιακή ομάδα στην Ιστορία του ελληνικού μπάσκετ που θα παίξει στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, παρότι είχε μειονέκτημα έδρας στη σειρά των ημιτελικών με την ΑΕΚ, νίκησε την Ένωση στο ΟΑΚΑ με 85-84 (παράταση, κ.δ. 76-76) στον πέμπτο και τελευταίο ημιτελικό και θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινοι» έχουν το πλεονέκτημα έδρας, ενώ ο πρώτος αγώνας της σειράς είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Δευτέρα (10/06, 19:30), στο ΟΑΚΑ.

Ο Προμηθέας, με πολύ καλή άμυνα, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 39-34 έχοντας μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια (6/12), σε αντίθεση με τους «κιτρινόμαυρους» που κυριολεκτικά «έσπασαν» τα στεφάνια (1/15).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, η λήξη της οποίας βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +10 (59-49). Η ΑΕΚ έτρεξε σερί 7-0 ξεκίνησε στο ξεκίνημα της τελευταίας περίοδο και μείωσε σε 56-59, αλλά ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση των «κιτρινόμαυρων», που είχαν ισοφαρίσει σε 68-68 και με σερί 5-0 ξέφυγαν με 73-68.

Έδειξε, μάλιστα, να τελειώνει το παιχνίδι, όταν προηγήθηκε με 76-73 στα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Κασελάκης, όμως, αστόχησε σε δύο βολές και πέντε δεύτερα πριν την εκπνοή με τρίποντο του Σάκοτα το παιχνίδι πήγε στην παράταση (76-76).

Η ΑΕΚ πέρασε με 79-78 και έχασε την ευκαιρία για το +3 με τον Θίοντορ, ο οποίος έχασε με τη σειρά του δύο βολές! Οι Πατρινοί ήταν πιο ψύχραιμοι και με 4 πόντους τους Κασελάκη (2/2 βολές) και άλλες 2/2 του Λίποβι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη-πρόκριση.

Στα 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης η ΑΕΚ είχε την τελευταία επίθεση, αλλά ο Σαντ-Ρος έκανε άτσαλο μπάσιμο και η Ένωση γνώρισε μια παταγώδη αποτυχία.