Ο Προμηθέας οδήγησε την ΑΕΚ σε πέμπτο αγώνα

Τετάρτη, 05 Ιουνίου 2019 23:34
UPD:23:56
INTIME SPORTS/ΚΟΡΜΠΑΚΗ ΓΙΩΤΑ

Ο Προμηθέας Πατρών είναι εξαιρετική ομάδα και το απέδειξε κι απόψε απέναντι σε μια «χαλαρή» ΑΕΚ, την οποία νίκησε με 70-54 στην αχαϊκή πρωτεύουσα και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών σε 2-2.

Έτσι, η ομάδα που θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο φετινό τελικό της Α1 Ανδρών θα αναδειχθεί ύστερα και από τον πέμπτο αγώνα, που θα διεξαχθεί την Παρασκευή (7/6) στο ΟΑΚΑ.

Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχε έναν εξαιρετικό Τερέλ Παρκς, που μέτρησε 16 πόντους (7/9 δίποντα, 2/4 βολές), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, σε μόλις 20 λεπτά συμμετοχής.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι, από την πλευρά τους, ήταν αγνώριστοι, μόλις δύο ημέρες μετά τη νίκη τους με 28 πόντους διαφορά στον τρίτο αγώνα.

Οι «κιτρινόμαυροι» εμφανίστηκαν χαλαροί και νωθροί, δεν μπήκαν στο κλίμα του αγώνα κι έτσι τώρα θα πρέπει να κοπιάσουν πολύ σε ένα παιχνίδι που έχει χαρακτήρα νοκ-άουτ συνάντησης.

Η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 16-9 στο 7ο λεπτό και 19-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, μετέφεραν το παιχνίδι τους στη ρακέτα και δημιούργησαν μια διαφορά 11 πόντων (32-21) στο 15΄ και τον Λίποβι να «γράφει» με τρίποντο το 38-27 λίγο πριν το ημίχρονο (38-29).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, έβγαλε ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση και με τον Σαντ-Ρος ιδιαίτερα δραστήριο μείωσε σε 37-40 στο 23΄, αλλά με τον Γκίκα να ηγείται ο Προμηθέας ξέφυγε εκ νέου (51-44 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο η Ένωση έπαθε επιθετικό... μπλακ άουτ, έμεινε για επτά λεπτά χωρίς σκορ και όταν ο Λίποβι σημείωσε το 60-49 στο 34΄, δεν είχε το κουράγιο να επιστρέψει...