Η ΑΕΚ «καθάρισε» εύκολα τον Προμηθέα Πατρών

Δευτέρα, 03 Ιουνίου 2019 21:23
UPD:21:31
INTIME SPORTS/ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Η ΑΕΚ νίκησε, εύκολα αυτή τη φορά, τον Προμηθέα Πατρών με 88-60 στο ΟΑΚΑ και πήρε προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των ημιτελικών, απέναντι στην ομάδα της Πελοποννήσου.

Ο τέταρτος αγώνας θα διεξαχθεί την Τετάρτη 5 Ιουνίου (21:00), στην αχαϊκή πρωτεύουσα, ενώ για την πρόκριση στον τελικό απαιτούνται τρεις νίκες.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης οι 38 πόντοι που πέτυχε σε διάστημα μόνο μιας περιόδου (!) η ομάδα του Λούκα Μπάνκι και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, δημιουργώντας ρεκόρ παραγωγικότητας για τη φετινή περίοδο.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γκέιμπ Γιορκ, που σκόραρε 23 πόντους με υψηλό ποσοστό ευστοχίας και συγκεκριμένα με 4/5 δίποντα και 5/8 τρίποντα.

Από κοντά σε απόδοση ο Χάντερ με 16 πόντους, ενώ ο Σάκοτα είχε 11.  Από το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά, πάλεψε ο Τσαϊρέλης (13 πόντοι), αλλά απόψε ο Προμηθέας είχε τους περισσότερους παίκτες του υστερήσαντες.