Η Μπολόνια πήρε βαθμό στη Ρώμη και μένει στη Serie A

Δευτέρα, 20 Μαΐου 2019 23:42
UPD:23:51
INTIME SPORTS

Η Μπολόνια πήρε το βαθμό που ήθελε στο «Ολίμπικο» απέναντι στη Λάτσιο, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 σε έναν αγώνα -«φεστιβάλ γκολ» και διασφάλισε μαθηματικά την παραμονή της.

Το τελευταίο παιχνίδι της 37ης αγωνιστικής στη Serie A ήταν και το πιο θεαματικό, με τους δύο αντίπαλους να φεύγουν ευχαριστημένοι, ο καθένας για τους λόγους του.

Η Λάτσιο, που έχει ήδη κερδίσει την έξοδο στο Europa League μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, προηγήθηκε με τον Κορέα στο 13΄, ενώ λίγο αργότερα ο Ιμόμπιλε έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου οι Εμιλιάνοι σκόραραν δύο φορές σε ένα λεπτό (50΄ Πόλι, 51΄ Ντέστρο) οδηγώντας την αναμέτρηση σε πλήρη ανατροπή.

Ο Μπάστος στο 59ο λεπτό ισοφάρισε με ένα υπέροχο σουτ, μα στη συνέχεια ο Ορσολίνι (63΄) ξανάβαλε μπροστά τους «ροσομπλού», για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 80΄ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.