Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι

Κυριακή, 12 Μαΐου 2019 19:40
UPD:20:43
REUTERS/TOBY MELVILLE

Το πρωτάθλημα της Premier League ολοκληρώθηκε χωρίς ανατροπές και συγκινήσεις, αφού η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε καμία διάθεση να «αυτοκτονήσει», όπως έκανε νωρίτερα κατά τη διάρκεια της σεζόν η Λίβερπουλ.

Οι «πολίτες» του Πεπ Γκουαρντιόλα νίκησαν 4-1 εκτός έδρας την Μπράιτον και κατάκτησαν τον τίτλο για έκτη φορά στην Ιστορία τους και πρώτη φορά back to back. Η Σίτι έφτασε στους 98 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Λίβερπουλ (νίκησε 2-0 τη Γουλβς) που είχε μόλις μία ήττα στο πρωτάθλημα και η οποία αγνοεί τη χαρά του τίτλου για 29 χρόνια.

Ο Μάρεϊ έβαλε μπροστά την Μπράιτον στο 27΄, την ώρα που η Λίβερπουλ με γκολ του Μανέ προηγούνταν των «λύκων». Ένα λεπτό αργότερα ο Αγουέρο ισοφάρισε και έκτοτε το γήπεδο άρχισε να… γέρνει. Ο Λαπόρτ με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα νίκης και τίτλου στη Σίτι, που έφτασε στο τελικό σκορ με τους Μαχρέζ και Γκουντογκάν.

Η Τσέλσι κράτησε την τρίτη θέση παρά την ισοπαλία με τη Λέστερ, αφού η Τότεναμ δεν κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση της Έβερτον (2-2), αλλά οι «πετεινοί» ήταν τέταρτοι και πήραν το εισιτήριο για το Champions League της νέας περιόδου, χωρίς να εξαρτώνται από το αποτέλεσμα της 1ης Ιουνίου στη Μαδρίτη.

Η Άρσεναλ, παρά τη νίκη επί της Μπέρνλι, έμεινε πέμπτη και για να παίξει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση θα πρέπει να νικήσει την Τσέλσι στο Μπακού, στον τελικό του Europa League. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν βασικός αλλά τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Κοσιελνί στο 34ο λεπτό. Με το χειρότερο τρόπο ολοκλήρωσε τη χρονιά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ηττήθηκε στο «Ολντ Τράφορντ» με 2-0 από την υποβιβασμένη Κάρντιφ, την οποία ακολούθησαν στην Τσάμπιονσιπ Φούλαμ και Χάντερσφιλντ.

Αναλυτικά:

• Μπράιτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (27΄ Μάρεϊ - 28΄ Αγουέρο, 38΄ Λαπόρτ, 63΄ Μαχρέζ, 72΄ Γκιντογάν)
  • Μπέρνλι-Άρσεναλ 1-3 (65΄ Μπαρνς - 52΄, 63΄ Ομπαμεγιάνγκ, 90+4΄ Ενκετιάχ)
  • Κρίσταλ Πάλας-Μπόρνμουθ 5-3 (24΄, 32΄ Μπατσουαγί, 37΄αυτ. Σίμπσον, 65΄ Φαν Άανχολτ, 80΄ Τάουνσεντ - 45΄ Λέρμα, 57΄ Αϊμπ, 73΄ Κινγκ)
  • Φούλαμ-Νιούκαστλ 0-4 (9΄ Σέλβι, 11΄ Πέρεθ, 61΄ Σαρ, 90΄ Ροντόν)
  • Λέστερ-Τσέλσι 0-0
  • Λίβερπουλ-Γουλβς 2-0 (17΄, 81΄ Μανέ)
  • Μάντσεστερ Γ.-Κάρντιφ 0-2 (23΄ πεν., 54΄ Μέντεζ-Λάινγκ)
  • Σαουθάμπτον-Χάντερσφιλντ 1-1 (41΄ Ρέντμοντ - 55΄ Πρίτσαρντ)
  • Τότεναμ-Έβερτον 2-2 (3΄ Ντάιερ, 75΄ Έρικσεν - 69΄ Γουόλκοτ, 72΄ Τοσούν)
  • Γουότφορντ-Γουέστ Χαμ 1-4 (46΄ Ντεουλοφέου - 15΄, 78΄πεν. Νομπλ, 39΄ Λαντσίνι, 72΄ Αρναούτοβιτς)