BCL: Τρίτη θέση για την «οικοδέσποινα», Αντβέρπ

Κυριακή, 05 Μαΐου 2019 18:29
UPD:18:41
EPA/STEPHANIE LECOCQ

Εντυπωσιακή ήταν η Αντβέρπ στο «μικρό τελικό» του Basketball Champions League και με το επιβλητικό 72-58 επί της Μπάμπεργκ κατέκτησε την 3η θέση στο Final 4 που φιλοξένησε.

Η «οικοδέσποινα» της διοργάνωσης ήταν εξαιρετική στην 2η περίοδο, όπου έβαλε τις βάσεις για να φτάσει σε μία άνετη νίκη. Με επιμέρους σκορ 22-8 και με όπλο την άμυνά της πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 11 πόντους (26-37) κι από κει και πέρα... δεν κοίταξε πίσω.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (51-42') και στο τέταρτο δεκάλεπτο «πάτησα» κι άλλο το... γκάζι φτάνοντας με άνεση στο τελικό 72-58, ενώ βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με +20 ( 67-47).

Ο ΤζέιΣον Τέιτ (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος της Αντβέρπ, ενώ ο Λουίς Ολιντέ σημείωσε 12 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπάμπεργκ.