Σάββατο, 04 Μαΐου 2019 22:28
UPD:05/05/2019 15:41
REUTERS/FABIAN BIMMER

Ένα ακόμη δώρο έκανε η Ντόρτμουντ στην Μπάγερν και δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Bundesliga, οι «Βαυαροί» μόνο εάν «αυτοκτονήσουν» θα χάσουν τον τίτλο.

Η Μπορούσια μέχρι το 70ό λεπτό είχε το προβάδισμα με 2-0 στην έδρα της Βέρντερ, ωστόσο, όπως συνέβη σε αρκετά ματς στον Β΄ γύρο, μέσα σε πέντε λεπτά δέχτηκε δύο γκολ, το ματς τελείωσε ισόπαλο, 2-2, και η ομάδα του Φαβρ ουσιαστικά άφησε στην Βρέμη τις τελευταίες ελπίδες που είχε για να επιστρέψει στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος.

Πλέον, δύο αγωνιστικές πριν από τη λήξη της περιόδου, οι «Βεστφαλοί» έμειναν 4 βαθμούς πίσω από την Μπάγερν, η οποία νωρίτερα είχε επικρατήσει με 3-1 του Ανόβερου. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς χρειάζεται μία νίκη στα δύο τελευταία ματς για να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον 7ο διαδοχικό της τίτλο στην Bundesliga, ενώ οι Βεστφαλοί όλα δείχνουν ότι θα αρκεστούν για άλλη μία χρονιά στη δεύτερη θέση.