BCL: «Προπόνηση» και... τελικό η Μπολόνια

Παρασκευή, 03 Μαΐου 2019 22:05
UPD:22:07
INTIME SPORTS/ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ BIRNTAC

Πολύ πιο εύκολα απ΄ ότι θα περίμενε και ο πιο αισιόδοξος οπαδός της, η Βίρτους Μπολόνια, εξασφάλισε την συμμετοχή της στον τελικό του Basketball Champions League, το Final 4 του οποίου διεξάγεται στην Αμβέρσα.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς επικράτησε με 67-50 της Μπάμπεργκ και περιμένει, πλέον, να μάθει τον αντίπαλό της το βράδυ της Κυριακής (5/05), που θα προκύψει από το νικητή του έτερου ημιτελικού, ανάμεσα στην «οικοδέσποινα» του τουρνουά, Αντβέρπ και στην Τενερίφη.

Με... όπλο την άμυνα η ιταλική ομάδα κατάφερε από το πρώτο 10λεπτο να «χτίσει» διψήφια διαφορά, έκλεισε το 20λεπτο στο +14 (42-28) κι από εκεί και πέρα έκανε... περίπατο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, που θα διεκδικήσουν τον τέταρτο ευρωπαϊκό τίτλο της ιστορίας τους (2 EuroLeague: 1998, 2001, ένα Σαπόρτα: 1990, ένα EuroChallenge: 2009) και πρώτο στη διοργάνωση, ήταν ο Κέβιν Πάντερ. Ο πρώην άσος της ΑΕΚ έκλεισε τον αγώνα με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την Μπάμπεργκ διασώθηκε μόνο ο Ταϊρίς Ράις (21π.), ενώ ο Νίκος Ζήσης δεν ήταν σε καλό βράδυ, καθώς σε 28 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 4 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.