Euroleague: Η Αναντολού Εφές στο Final 4 μετά από 18 χρόνια

Τετάρτη, 01 Μαΐου 2019 22:19
UPD:22:24
EPA/TOLGA BOZOGLU

Με καταιγισμό τριπόντων (17) η Αναντολού Εφές επικράτησε με 80-71 της Μπαρτσελόνα στο «Σινάν Ερντέμ» και μετά από 18 χρόνια θα βρεθεί ξανά σε final 4 της Euroleague.

Ο πέμπτος αγώνας της σειράς των play offs ήταν συγκλονιστικός, με την ομάδα του Αταμάν να παίρνει τη μεγάλη νίκη κυρίως χάρη στην ευστοχία της έξω από τη γραμμή του τριπόντου.

Η παράδοση που θέλει τους γηπεδούχους να επικρατούν σε πέμπτο ματς συνεχίστηκε και σήμερα (1/05) με την Εφές να κάνει το 10/10.

Η Μπαρτσελόνα έκανε το σχεδόν τέλειο πρώτο δεκάλεπτο στην Κωνσταντινούπολη. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ευστόχησε σε 12 από τα πρώτα 15 σουτ που επιχείρησε, έκανε το πρώτο της λάθος 25'' πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου και δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα.

Ο λόγος που δεν ξέφυγε με μεγαλύτερη διαφορά από οκτώ πόντους (8-16 στο 5'), ήταν η ευστοχία των γηπεδούχων από μακρινή απόσταση. Η Αναντολού Εφές είχε συνολικά 10/19 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και χάρις σε αυτά προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 17' (40-39) και έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης με προβάδισμα πέντε πόντων (47-42).

Η καταλανική ομάδα έχασε τα πρώτα έξι σουτ που επιχείρησε στην τρίτη περίοδο και παρότι η Εφές δεν μπορούσε ούτε αυτή να σκοράρει στο ίδιο χρονικό διάστημα (χρειάστηκαν 3'14'' για να επιτευχθούν οι πρώτοι πόντοι στο δεκάλεπτο), προηγήθηκε με 49-42 στο 24' και διατήρησε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το τέλος αυτής (61-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν σταμάτησε να βάζει τρίποντα. Ένα από αυτά (το 15ο της βραδιάς), από τον Μοερμάν, ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (67-57) στο 32'. Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 68-57 (33') και δεν άφησαν την Μπαρτσελόνα να πλησιάσει περισσότερο από τους τέσσερις πόντους (75-71) με 1'35''. Κι αυτό διότι ο Μοερμάν έριξε την χαριστική βολή 29,4'' με τρίποντο.