Σάββατο, 27 Απριλίου 2019 19:17
UPD:21:42
REUTERS/WOLFGANG RATTAY

Το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ βάφτηκε μπλε, με τη Σάλκε να βάζει τέλος στα όνειρα της Ντόρτμουντ για την κατάκτηση του τίτλου.

Το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ βάφτηκε μπλε, με τη Σάλκε να βάζει τέλος στα όνειρα της Ντόρτμουντ για την κατάκτηση του τίτλου στη Γερμανία, μετά τη νίκη της με 4-2 μέσα στο «Signal Iduna Park».

Η ομάδα του Λούσιαν Φαβρ προηγήθηκε, αλλά στο τέλος έφυγε από το γήπεδό της έχοντας δεχθεί τέσσερα γκολ, ούσα για άλλη μια χρονιά «λίγη» για να αμφισβητήσει την Μπάγερν, παρά τη μέτρια (σε σύγκριση με το πρόσφατο παρελθόν) σεζόν των Βαυαρών.

Ο Γκέτσε άνοιξε το σκορ στο 14΄ αλλά στο 18΄ ο Καλιγκιούρι ισοφάρισε από τα 11 βήματα και στο 28΄ ο Σανέ έδωσε το προβάδισμα στους «βασιλικούς μπλε».

Σαν να μην έφτανε αυτό για την Ντόρτμουντ, ήρθε η αποβολή του Ρόις στο 60΄ και δύο λεπτά αργότερα η Σάλκε έφτασε στο 1-3, πάλι με τον Καλιγκιούρι. Στο 65΄ αποβλήθηκε και ο Βολφ (!) για την Ντόρτμουντ, που μείωσε στο 84΄ με τον Βίτσελ, αλλά ο Εμπολό στο 86΄ έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων.

Η Λειψία εξασφάλισε την τρίτη θέση και τη συμμετοχή της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, νικώντας στην έδρα της τη Φράιμπουργκ με 2-1. Στο 19΄ ο Βέρνερ άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει ο Γκρίφο στο 66΄ και να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Φόρσμπεργκ από τα 11 βήματα στο 78΄.

Η Λειψία έφτασε στους 64 βαθμούς, έναντι 54 της Άιντραχτ που δεν κατάφερε να επιβληθεί της Χέρτα στη Φρανκφούρτη μένοντας στο 0-0, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Μπουντεσλίγκα.

Εν τω μεταξύ, με γκολ του Τάσου Δώνη στο 56ο λεπτό η Στουτγάρδη σημείωσε πολύ μεγάλη νίκη επί της Γκλάντμπαχ και επέτρεψε στους Σουηβούς να βρεθούν πιο κοντά στα πλέι άουτ παραμονής (απ΄ ότι στον απευθείας υποβιβασμό), ενώ θεωρητικά έχουν κάποιες ελπίδες να βγουν από τη «διακεκαυμένη» ζώνη.

Αναλυτικά:

• Ντόρτμουντ-Σάλκε 2-4 (14΄ Γκέτσε, 85΄ Βίτσελ - 18΄ πεν., 62΄ Καλιγκιούρι, 28΄ Σανέ, 86΄ Εμπολό)
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου 0-0
  • Φορτούνα Ντίσελντορφ-Βέρντερ Βρέμης 4-1 (1΄, 22΄ Καραμάν, 56΄ Χένινγκς, 73΄ Σούτνερ - 28΄ πεν. Κρούσε)
  • Ανόβερο-Μάιντς 1-0 (66΄ Βάινταντ)
  • Λειψία-Φράιμπουργκ 2-1 (19΄ Βέρνερ, 78΄ πεν. Φόρσμπεργκ - 66΄ Γκρίφο)
  • Στουτγάρδη -Γκλάντμπαχ 1-0 (56΄ Δώνης)