Δευτέρα, 22 Απριλίου 2019 23:18
UPD:23:24
REUTERS/CIRO DE LUCA

Συνεχίζει να... ονειρεύεται και να ελπίζει σε έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας χρονιάς η Αταλάντα.

Η εξαιρετική ομάδα του Τζαν-Πιέρο Γκασπερίνι έφυγε με πολύ μεγάλη νίκη από το «Σαν Πάολο» απέναντι στη Νάπολι, της οποίας επικράτησε με 2-1, κι έτσι έφτασε τη Μίλαν στην τέταρτη θέση, που δίνει στον τελικό κάτοχό της έξοδο στη διοργάνωση.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους, που ανάγκασαν τους «μπεργκαμάσκι» σε παθητικό ρόλο και προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό με τον Ντράις Μέρτενς.

Προϊόντος του χρόνου όμως οι φιλοξενούμενοι, κι αφού πέρασαν χωρίς δεύτερο γκολ την πίεση της Νάπολι, βγήκαν μπροστά, ισοφάρισαν σε μια ταχύτατη αντεπίθεση με τον Ντούβαν Ζαπάτα στο 69΄ και έφτασαν στην πλήρη ανατροπή με το γκολ του Μάριο Πάσαλιτς στο 80΄.

Η Νάπολι έμεινε στους 67 βαθμούς, στο +6 από την τρίτη Ίντερ.