Διατήρησε το προβάδισμα τίτλου η Μπάγερν

Σάββατο, 20 Απριλίου 2019 18:36
UPD:18:47
REUTERS/MICHAEL DALDER

Τέσσερις στροφές πριν το φινάλε της Bundesliga, η Μπάγερν έστω και δύσκολα νίκησε με 1-0 την Βέρντερ Βρέμης και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, άσχετα με το τι θα κάνει την Κυριακή (21/04) η Ντόρτμουντ στο Φράιμπουργκ.

Οι «Βαυαροί» πήραν το «χρυσό τρίποντο» με το γκολ του Νίκλας Σίλε στο 76΄ και ξέφυγαν με +4 από την Ντόρτμουντ, η οποία θέλει πάση θυσία τη νίκη εκτός έδρας για να μειώσει στο -1 από την κορυφή.

Καθοριστικό σημείο στο ματς ήταν η αποβολή του Βελίκοβιτς στο 58΄ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, που άντεξαν για περίπου 20 λεπτά ακόμη με παίκτη λιγότερο.

Η Άουγκσμπουργκ ουσιαστικά έστειλε την Στουτγκάρδη στο μπαράζ παραμονής με τον τρίτο της δεύτερης κατηγορίας. Η ομάδα του Σμιντ μέσα σε 30 λεπτά είχε «καθαρίσει» το ματς, προηγήθηκε με 3-0 και με το εμφατικό 6-0 «κλείδωσε» την παραμονή της στην Bundesliga τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Οι «Σουηβοί» απέχουν 6 βαθμούς από την σωτηρία και για να έχουν κάποιες ελπίδες περιμένουν ήττα της Σάλκε απόψε (21:30) από την Χοφενχάιμ, αλλά με τέτοιες εμφανίσεις δεν έχουν καμία τύχη. Ο Τάσος Δώνης πέρασε αλλαγή στο 46΄ αντί του Ινσούα, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ.