ΝΒΑ: «Επέστρεψε» από το -19 το Ντένβερ

Τετάρτη, 17 Απριλίου 2019 07:17
UPD:08:38
USA TODAY Sports/Isaiah J. Downing

Οι ανατροπές συνεχίζονται στα paly offs του ΝΒΑ. Μετά το... επικό come back του Ντιτρόιτ μέσα στο Όκλαντ, τασ ξημερώματα της Τετάρτης ήταν η σειρά του Ντένβερ να «επιστρέψει» από το -19 και να επικρατήσει με 114-105 του Σαν Αντόνιο, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο οι Νάγκετς θύμισαν την ομάδα που στην regular season είχε το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στη δυτική περιφέρεια, επικρατώντας των «Σπερς» και πλέον, οι δύο ομάδες ξεκινούν από... μηδενική βάση.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 24 πόντους - 21 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο - ήταν ο ηγέτης τωννικητών, με τον Γκάρι Χάρις να προσθέτει 23 πόντους, τον Νίκολα Γιόκιτς 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ και τον Πολ Μίλσαπ 20 πόντους.

Για τους Σπερς, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 31 πόντους, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ 24 και ο Ντέρικ Γουάιτ 17 πόντους.

Δύο 24ωρα μετά την ήττα του από το Ορλάντο, το Τορόντο «ξύπνησε» και «ισοπέδωσε» τους «Μάτζικ» με 111-82, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1. Πλέον οι «Ράπτορς» θα ψάξουν για τουλάχιστον μία νίκη στο Ορλάντο, προκειμένου να πάρουν πίσω το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Καγουάι Λέοναρντ με 37 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κάιλ Λόουρι να προσθέτει 22 πόντους και τον Πασκάλ Σιάκαμ 19 και 10 ριμπάουντ.

Για τους Μάτζικ, οι μόνοι που διασώθηκαν ήταν ο Άαρον Γκόρντον με 20 πόντους και ο Τέρενς Ρος 15.

Το 2-0 στη σειρά με την Οκλαχόμα έκανε το Πόρτλαντ, επικρατώντας πολύ εύκολα με 114-94. Οι Μπλέιζερς παρότι βρέθηκαν στο -10 στην δεύτερη περίοδο (36-46), ισοφάρισαν στο ημίχρονο (54-54) και στο δεύτερο μέρος «πάτησαν γκάζι».

Κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 12-2 στο τρίτο 12λεπτο το Πόρτλαντ ξέφυγε με 91-75 και στη συνέχεια «δεν κοίταξαν πίσω». Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 33 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να προσθέτει 29 και τον Μο Χάρκλες άλλους 14.

Για τους Θάντερ, ο Πολ Τζορτζ είχε 27 πόντους, ο Στίβεν Άνταμς 16 και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 14 (αλλά με 5/20 σουτ), 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ.