Πιο κοντά στο Champions League η Άρσεναλ

Δευτέρα, 15 Απριλίου 2019 23:59
UPD:16/04/2019 00:06
REUTERS/DAVID KLEIN

Η Άρσεναλ εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Τσέλσι από την Λίβερπουλ και με την αποψινή της νίκη επί της Γουότφορντ με 1-0, ισοβαθμεί με τους «μπλε» στην 4η θέση της Premier league, αλλά με ένα ματς λιγότερο (33 έναντι 34) κι έχει τον πρώτο λόγο για την έξοδο στο Champions League.

Το γκολ του Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στο 10ο λεπτό, ύστερα από ολέθριο λάθος του Άγγλου διεθνή τερματοφύλακα Μπεν Φόστερ, έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Ουνάι Έμερι να φύγει με το «διπλό» από το «Βίκαρατζ Ρόουντ» απέναντι στη Γουότφορντ, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 34ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος δεν ήταν στο πλάνο του Ουνάι Έμερι, λόγω καρτών, ωστόσο, ο αντικαταστάτης του ήταν Έλληνας και συγκεκριμένα ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος, που έπαιξε για 59 λεπτά πριν αντικατασταθεί από τον Γκουεντούζι.