Κυριακή, 14 Απριλίου 2019 23:45
UPD:15/04/2019 08:20
EPA/KAI FOERSTERLING

Βαλένθια-Λεβάντε: 3-1

Η Βαλένθια επιβεβαίωσε ότι διανύει περίοδο μεγάλης φόρμας και θα παλέψει ως το τέλος για την πρόκριση στο Champions League της επόμενης χρονιάς, την ώρα που βρίσκεται πολύ κοντά και στα ημιτελικά του Europa League.

Στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής, οι «νυχτερίδες» επικράτησαν στο τοπικό ντέρμπι της Λεβάντε με 3-1 και παρέμειναν στην έκτη θέση, στο -3 από την τέταρτη Σεβίλη.

Δύο γκολ πέτυχε ο Σάντι Μίνα (2΄, 63΄), πιο καθοριστικό όμως ήταν το τέρμα του Γκονσάλο Γκουέδες, που σκόραρε ένα λεπτό αφότου οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Σολέρ στο 56΄.

Αναλυτικά:

• Βαγιαδολίδ-Χετάφε 2-2 (30΄ Γκουαρντιόλα, 69΄ πεν. Ουνάλ - 14΄ Αραμπάρι, 90΄+6πεν. Μολίνα)
  • Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ράγιο Βαγεκάνο 3-2 (2΄, 50΄ Γουίλιαμς, 71΄ Γκαρσία - 45΄ Μορένο, 84΄ Ντε Τομάς)
  • Σοσιεδάδ-Έιμπαρ 1-1 (1΄ Χουάνμι - 85΄ Τζόρνταν)
  • Τζιρόνα-Βιγιαρεάλ 0-1 (7΄ Τσουκβέζε)
  • Βαλένθια-Λεβάντε 3-1 (2΄, 63΄ Σάντι Μίνα, 57΄ Γκουέδες - 56΄αυτ. Σολέρ)