Βαθμός «χρυσάφι» για τη Σάλκε

Παρασκευή, 12 Απριλίου 2019 23:55
UPD:23:57
REUTERS/ANDREAS GEBERT

Η Σάλκε έμεινε όρθια στο «Μαξ Μόρλοκ» απέναντι στη Νυρεμβέργη και παρότι δεν νίκησε για 11ο συνεχή αγώνα στην Μπουντεσλίγκα, ο βαθμός της ισοπαλίας (1-1) ήταν «χρυσάφι» για το συγκρότημα του Χούουμπ Στέφενς.

Οι «βασιλικοί μπλε» προέρχονταν από έξι συνεχείς ήττες και απόψε, στην εναρκτήρια συνάντηση της 29ης αγωνιστικής, απέφυγαν οριακά μία έβδομη, αλλά σε κάθε περίπτωση κρατούν την τύχη στα χέρια τους, πέντε αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μπόρις Σόμερς, από την πλευρά της, έχασε μάλλον και την τελευταία ευκαιρία που είχε για να διεκδικήσει την παραμονή της, αλλά ήταν νευρική και άτυχη. Η Νυρεμβέργη προηγήθηκε με τον Ιάπωνα Γιούγια Κούμπο στο 82΄, αλλά στο 84΄ ο Ματίγια Νάστασιτς ισοφάρισε.

Θα μπορούσε, πάντως, να είχε πάρει πολύ νωρίτερα το προβάδισμα και συγκεκριμένα από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Χάνο Μπέρενς νικήθηκε από τον Αλεξάντερ Νούμπελ, από τα 11 βήματα.