Βόλεϊ: Φαβορί για τον τελικό Ολυμπιακός και Πανναξιακός

Πέμπτη, 11 Απριλίου 2019 00:17
UPD:00:19
INTIME SPORTS/ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Η εμπειρία του Ολυμπιακού όταν η μπάλα «έκαιγε» μέτρησε στον πρώτο ημιτελικό αγώνα της Volleyleague με αντίπαλο την πρωτάρα Θέτιδα, που έφθασε κοντά στο μπρέικ και τη μεγάλη έκπληξη.

Οι «ερυθρόλευκες» ανέτρεψαν δύο φορές το εις βάρος τους σκορ απέναντι στις αθλήτριες του Γιάννη Νικολάκη και με τη νίκη με 3-2 σετ πήραν κεφάλι στη σειρά των ημιτελικών.

Το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί το Σάββατο (13/4, 19.00) στη Βούλα και η πρόκριση στους τελικούς είναι στις δύο νίκες.

Την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να προκριθεί στον τελικό της Volleyleague έκανε ο Πανναξιακός, «σπάζοντας» την έδρα του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη.

Η ομάδα της Νάξου, πέντε ημέρες μετά την ήττα - αποκλεισμό από τον τελικό Κυπέλλου στις Σέρρες από τον ΑΟ Θήρας με 3-2, απάντησε με το... ίδιο νόμισμα και μάλιστα εκτός έδρας.

Στο κατάμεστο ΔΑΠΠΟΣ επικράτησε 3-2 σετ των γηπεδούχων και αν το Σάββατο (13/04) στη Νάξο νικήσει και στον δεύτερο ημιτελικό, θα προκριθεί στον τελικό.