Η Μπάγερν σάρωσε την Ντόρτμουντ και πήρε... κεφάλι στην υπόθεση τίτλος

Σάββατο, 06 Απριλίου 2019 21:55
UPD:21:55

Σε «παράσταση για ένα ρόλο» μετέτρεψε η Μπάγερν το ντέρμπι κορυφής της 28ης αγωνιστικής της Bundesliga με την Ντόρτμουντ.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς διέλυσε με 5-0 την αντίπαλό της και ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ απομένουν έξι αγωνιστικές για το φινάλε της περιόδου.

Οι Βαυαροί ήταν ισοπεδωτικοί στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν τέσσερα γκολ μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία.

Ο Χούμελς στο 10΄ άνοιξε το σκορ, για να ακολουθήσει ο Λεβαντόφσκι, ο οποίος στο 17' «έγραψε» το 2-0. Στο 41΄ ο Μαρτίνεθ και στο 43΄ ο Γκνάμπρι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο τρίποντο της ομάδας τους, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο  Λεβαντόφσκι στο 89ο λεπτό.