«Βλέπει» Champions League η Λειψία

Σάββατο, 06 Απριλίου 2019 18:43
UPD:18:43

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 στη «Μπάι Αρίνα» από την Μπάγερ Λεβεκρούζεν, η Λειψία με τρομερή αντεπίθεση στο β΄ μέρος επικράτησε με 4-2 των «ασπιρίνων» και μετά από 28 αγωνιστικές στην Bundesliga πλησίασε ακόμη περισσότερο στο στόχο της τρίτης θέσης και της (απευθείας) συμμετοχής στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Η Βόλφσμπουργκ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επικράτησε με 3-1 του Ανόβερου, ενώ η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης πήρε τη νίκη (2-1) στο Βερολίνο από τη Σάλκε με το γκολ του Γιόβιτς στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι.

Βασικός σε όλο το 90λεπτο με την φανέλα της Στουτγκάρδης ήταν ο Τάσος Δώνης, παρόλα αυτά η ομάδα του δεν κατάφερε να επικρατήσει στην έδρα της επί της Νυρεμβέργης και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος:

Μάιντς-Φράιμπουργκ 5-0 (20΄ Μποέτιους, 25΄, 33΄, 77΄ Ματετά, 73΄ Ονισίβο)
Σάλκε-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (21' Σέρνταρ-13' Ρέμπιτς, 90'+ πεν. Γιόβιτς)
Λεβερκούζεν-Λειψία 2-4 (11' πεν., 23' Χάρβετς-17' Σάμπιτσερ, 64' Βέρνερ, 71' πεν. Φόσμπεργκ, 83' Κούνια)
Στουτγκάρδη-Νυρεμβέργη 1-1 (75' Καμπάκ-42' Περέιρα)
Χέρτα Βερολίνου-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-2 (41' Γκρούγιτς-35', 61' Ραμάν)
Βόλφσμπουργκ-Ανόβερο 3-1 (31', 71' Στέφεν, 78' Ρουσιγιόν-30' Γουέινταντ)