Παρασκευή, 05 Απριλίου 2019 09:10
UPD:09:11
USA Today Sports/Jeff Hanisch

Σε θρίαμβο επί της Φιλαντέλφεια οδήγησε το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Με ηγέτη τον διεθνή φόργουορντ οι Μπακς επιβλήθηκαν με 128-112 επι των Σίξερς και κλείδωσαν μαθηματικά την πρώτη θέση στην Ανατολή.

Ο 24χρονος σούπερ σταρ απάντησε στο γήπεδο στον Τζοέλ Εμπίντ, που προ ημερών αυτοανακηρύχθηκε πιο… ασταμάτητος παίκτης στο ΝΒΑ. Είχε 45 πόντους με 16/21 βολές, 10/15 δίποντα και 3/7 βολές, καθώς επίσης 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 τάπες χωρίς λάθος σε 35 λεπτά.
Το αντίπαλο δέος έκανε τριπλ-νταμπλ με 34 πόντους (αλλά 13/31 σουτ), 13 ριμπάουντ και 13 ασίστ.
Οι Μπακς τα κατάφεραν παρότι μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα ο Έρικ Μπλέντσο ενεπλάκη σε καυγά με τον Τζοέλ Εμπίντ, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Ο Τζορτζ Χιλ έκανε εξαιρετική δουλειά ως πλέι μέικερ με 20 πόντους, ενώ 22 πρόσθεσε ο Κρις Μίντλετον.