Πρόκριση-θρίλερ η Μπάγερν στους «4» του Κυπέλλου

Τετάρτη, 03 Απριλίου 2019 22:42
UPD:22:52
REUTERS/ANDREAS GEBERT

Αν κι έπαιζε με 10 παίκτες από το 15ο λεπτό (αποβλήθηκε ο Σίλε για σκληρό μαρκάρισμα), η Μπάγερν Μονάχου πήρε πρόκριση-θρίλερ στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας με 5-4 επί της Χαϊντενχάιμ!

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς χρειάστηκε να καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια για να αποκλείσει την ομάδα της Β΄ κατηγορίας του πρωταθλήματος, ωστόσο, έστω και με περιπετειώδη τρόπο τα κατάφερε και θα βρίσκεται στην κλήρωση της προσεχούς Κυριακής (7/04), όπου έχουν ήδη προκριθεί η Λειψία και το Αμβούργο.

Ο Γκορέτσκα έβαλε μπροστά τους «Βαυαρούς» στο 12΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω στο πρώτο μέρος και να προηγηθούν με τους Γκλάτσελ (26΄) και Σνάτερερ (39΄).

Μέσα σε 12 λεπτά στην επανάληψη η Μπάγερν πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (53΄ Μίλερ, 55΄ Λεβαντόφσκι, 65΄ Γκνάμπρι), ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με δύο γκολ του Γκλάτσελ, στο 74΄ και 77΄ ισοφάρισαν.

Το γκολ πρόκρισης της Μπάγερν πέτυχε ο Λεβαντόφσκι στο 84ο λεπτό.