Αποκαθήλωση

Η ΑΕΚ νίκησε με 69-67 την Μπάμπεργκ, αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα (71-67) κι έμεινε εκτός φάιναλ φορ στο BCL
Τετάρτη, 03 Απριλίου 2019 21:18
UPD:22:20
INTIME SPORTS/ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Η κάτοχος του τροπαίου ΑΕΚ έμεινε εκτός φάιναλ φορ του Basketball Champions League.

Η Ένωση μπροστά σε 18.000 οπαδούς της επικράτησε στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 69-67 της Μπάμπεργκ, αλλά ήθελε νίκη με +5 (είχε χάσει με 71-67 στην Γερμανία), οπότε έμεινε εκτός φάινλ φορ.

Η ελληνική ομάδα είχε την πρωτοπορία στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κι έφτασε στο +12 στην 4η περίοδο, ωστόσο, ήταν αρκετά ευάλωτη αμυντικά και δεν βρήκε τρόπο να σταματήσει τον Τάιρις Ράις, που πέτυχε 25 πόντους.

Ο Αμερικανός έκανε τη μεγαλύτερη ζμιά στην ελληνική ομάδα, καθώς την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ ήταν εκείνος που πότε με μακρινά σουτ και πότε με διεισδύσεις, κατάφερνε να βάζει την ομάδα του ξανά στο... κόλπο της πρόκρισης.

Άξιος συμπαραστάστης του Ράις ήταν ο Μπράις Τέιλορ που τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους. Ο τελευταίος, μάλιστα, πέτυχε 3 τρίποντα στην 4η περίοδο, από ισάριθμες ασίστ του Ράις. Ο Νίκος Ζήσης σε 30 λεπτά συμμετοχής είχε απολογισμό 2 πόντους και 5 ασίστ.

Από την ΑΕΚ, ο Βινς Χάντερ είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ντιλρόι Τζέιμς σημείωσε 12 πόντους και 10 ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης.