Ο Μάτος τον στέλνει τελικό

Με δύο γκολ του Βραζιλιάνου αμυντικού, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου
Τετάρτη, 03 Απριλίου 2019 21:08
UPD:21:28
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Σκορ πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου πήρε ο ΠΑΟΚ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με δύο γκολ του Λέο Μάτος στο 17΄ και 90΄+6 επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα και, πλέον, έχει τον πρώτο λόγο για να προκριθεί στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο «Θ. Κολοκοτρώνης» στις 24 Απριλίου.

Στην πρώτη του αξιόλογη προσπάθεια στο ματς ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα. Στο 17΄ ο Λέο Μάτος μετά από κεφαλιά πάσα του Ζαμπά με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ μέσα σε αποθέωση.

Οι Αρκάδες ανοίχτηκαν στη συνέχεια και ζήτησαν την ισοφάριση, ιδιαίτερα στο β΄ μέρος. Στο διάστημα αυτό η ομάδα του Παράσχου ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και θα μπορούσε να φτάσει στο στόχο της τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις, με κορυφαία ευκαιρία αυτή του Ιγκλέσιας στο 67΄.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίζονταν το παιχνίδι και στο 77' δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια πέρασε ελάχιστα άουτ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-0 δεν θα άλλαζε, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάτος με σουτ στη γωνία του Αθανασιάδη διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του κι έδωσε σιγουριά πρόκρισης στους Θεσσαλονικείς.

Στο διάστημα των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο αρχηγός του Αστέρα, Ιγκλέσιας, λόγω διαμαρτυριών.