Κανένα πρόβλημα στην Ξάνθη για ΠΑΟΚ

Κυριακή, 31 Μαρτίου 2019 21:19
UPD:21:59
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε και το «εμπόδιο» της Ξάνθης, στον καλπασμό του προς τον τίτλο του πρωταθλητή.

Ο «Δικέφαλος» επιβλήθηκε στα Πηγάδια της ακριτικής ομάδας με 2-1, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής και το μόνο που απομένει πια είναι η μαθηματική επικύρωση της πρωτιάς του, ύστερα από 34 χρόνια.

Ο Ολιβέιρα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου με ένα καταπληκτικό σε εκτέλεση φάουλ στο 33ο λεπτό, ενώ ο Ενρίκε στο 67΄ είπε «ευχαριστώ» στην πάσα του (νεοεισελθόντα) Άκπομ σε γκολ, διπλασίασε και ουσιαστικά έβαλε τη δικλείδα ασφαλείας στη νίκη.

Οι Ακρίτες κατάφεραν, πάντως, να φτάσουν στο γκολ, με τον Αλμέιδα να σκοράρει πέντε λεπτά πριν τη λήξη του 90λεπτου, αλλά δεν είχε τις δυνάμεις να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται άλλες δύο νίκες για να κατακτήσει τον τίτλο, ακόμα και αν ο Ολυμπιακός επικρατήσει σε όλα τα εναπομείναντα παιχνίδια του, ενώ η ομάδα της Θράκης θέλει μια νίκη για να διασφαλίσει τη θέση της στην κατηγορία.