Basketball Champions League: Έχασε αλλά ελπίζει η ΑΕΚ

Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2019 22:58
UPD:23:27
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Μπάμπεργκ στη Γερμανία, αλλά άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ,  την ερχόμενη Τετάρτη (3 Απριλίου).

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχασε με 67-71 στον πρώτο αγώνα της σειράς, στους προημιτελικούς του Basketball Champions League, αλλά η διαφορά των τεσσάρων πόντων κάθε άλλο παρά απαγορευτική είναι.

Η Ένωση είχε κακό ξεκίνημα (2-11) και ανάλογο φινάλε, αλλά απέφυγε να πάθει μεγαλύτερη ζημιά, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διαφορά 9 πόντων, αλλά τη «μάζεψε».

Στα αρνητικά για την αθηναϊκή ομάδα ο τραυματισμός του Ματσιούλις, που χτύπησε στον αριστερό αγκώνα και πήγε για εξετάσεις. Κορυφαίοι της ΑΕΚ ήταν οι Σάκοτα (15π., 6 ριμπ.) και Σαντ-Ρόος (10π., 6 ριμπ., 4 ασίστ), ενώ κατά; διαστήματα βοήθησαν και οι Χάντερ, Θίοντορ.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους προηγούμενους 30-28. Κολακευτικά, αν μη τι άλλο, αφού η Ένωση είχε 11/35 σουτ, με τον Χάντερ να μετρά 1/8, τον Θίοντορ 1/6 και τον Ράις 0/7!

Με τον Χάντερ να οδηγεί στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Μπάνκι προηγήθηκαν με 28-34 και 36-42, όμως η Μπάμπεργκ με Ράις και Χίκμαν ισοφάρισε, αλλά ο Σαντ-Ρόος έφερε ξανά μπροστά την ομάδα του (50-49) στο 30΄.

Με τους Ρούμπιτ, Ζήση και Χέκμαν οδηγούς, η Μπάμπεργκ πέρασε με 67-58 στα 3:48 πριν τη λήξη, αλλά με τρίποντο και δύο βολές ο Θίοντορ μείωσε στο 65-69 στο 1:25 πριν το τέλος και με λέι απ του ίδιου διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.