Μπάσκετ: Ξέσπασε στον Χολαργό ο Προμηθέας

Κυριακή, 17 Μαρτίου 2019 19:13
UPD:19:22
INTIME SPORTS/ΚΟΡΜΠΑΚΗ ΓΙΩΤΑ

Ο Προμηθέας Πατρών ξέσπασε στον Χολαργό για την ήττα - αποκλεισμό από την Τενερίφη στους «16» του Basketball Champions League,, μεσούσης της εβδομάδας.

Οι Πελοποννήσιοι επιβλήθηκαν της αθηναϊκής ομάδας με 86-61 στην έδρα τους, σημείωσαν τη 13η νίκη σε 19 αγώνες και παρέμειναν στην πρώτη τετράδα της Α1 Ανδρών.

Ο Προμηθέας βασίστηκε στην επιθετική πολυφωνία του, καθώς τέσσερις παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν «διψήφιοι» με υπέρτερους τους Παρκς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Έλις (14 πόντοι). Από τον Χολαργό διακρίθηκε μόνο ο Γιάνκοβιτς, με 22 πόντους.

Οι ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά, αλλά όταν ο Προμηθέας ανέβασε ρυθμό προηγήθηκε 21-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και 45-25 στο ημίχρονο, για να μην ξανακοιτάξει πίσω του...