Απίθανη ανατροπή για τη Γουέστ Χαμ

Σάββατο, 16 Μαρτίου 2019 20:06
UPD:20:08

Η Γουέστ Χαμ ήταν πίσω με 1-3 απέναντι στην ουραγό Χάντερσφιλντ ως το 75΄, αλλά με απίστευτη αντεπίθεση έφτασε στη νίκη με 4-3 και γλίτωσε από το εντός έδρας κάζο, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με πέναλτι του Νομπλ στο 15΄ αλλά βρέθηκαν πίσω από τα γκολ των Ζουνίνιο (17΄) και Γκραντ (30΄, 65΄). Στο 75΄ μείωσε ο Ογκμπόνα, για να ακολουθήσουν τα δύο γκολ του Μεξικανού (84΄, 90΄+2) και να έρθουν τα πάνω... κάτω.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η Μπόρνμουθ έχασε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων την ευκαιρία να νικήσει, για πρώτη φορά στην Ιστορία της, τη Νιούκαστλ σε επίπεδο Premier League, καθώς έμεινε στο 2-2 (48΄ πεν., 81΄ Κινγκ - 45΄ Ροντόν, 90΄+3 Ρίτσι)., δεχόμενη την ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη.

Η Μπέρνλι γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα χάνοντας στην έδρα της από τη Λέστερ, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 4ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Μαγκουάιρ.

Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν στο 33΄ με τον Μάντισον, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 38΄ με τον ΜακΝιλ, αλλά στο 90΄ ο Μόργκαν «ξέρανε» τους γηπεδούχους, που χρειάζονται βαθμούς.