Basketball Champions League: Στο δρόμο για το repeat η ΑΕΚ

Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2019 21:29
UPD:21:42
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ VOLITAKIS

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη και η ΑΕΚ την πρόκριση στα προημιτελικά του FIBA Champions League. Η μακεδονική ομάδα επιβλήθηκε της Ένωσης με 63-62 στο ΟΑΚΑ, αλλά η ήττα στο κλειστό της Πυλαίας με διαφορά 9 πόντων αποδείχθηκε καταδικαστική.

Το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι, που είναι κάτοχος του τίτλου, θα αντιμετωπίσει τη γερμανική Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση, που με τη σειρά της απέκλεισε την Μπάνβιτ.

Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στη Γερμανία (26/3) και η ρεβάνς στην Αθήνα (2/4). Με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ ο Βινς Χάντερ ήταν ο MVP, ενώ 10 πόντους πρόσθεσε ο Γιόνας Ματσιούλις. Για τον ΠΑΟΚ προσπάθησαν περισσότερο οι Τζέφερσον (11π.), Χάτσερ (10) και Μαργαρίτης (10).

Όπως δείχνει το σκορ, το παιχνίδι ήταν «κλειστό» από την αρχή ως το τέλος του. Ο ΠΑΟΞ προηγήθηκε 50-45 με τρίποντο του Χάτσερ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά με τρίποντο του Ματσιούλις και κάρφωμα του Τζέιμς η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 50-50.

Με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, ο Γκος «χτύπησε» έξω από τα 6,75 για το 50-53. Χάντερ και Ματσιούλις έβαλαν πάλι σε πρωτοπορία την ΑΕΚ, 54-53, ο Χάτσερ έγραψε το 54-55, αλλά ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν νίκη με +10 για να προκριθεί και ο χρόνος δεν επαρκούσε.

Δύο βολές του Χάντερ και δύο του Σάτοκα έφεραν το 57-55 κι έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Ένωσης καθώς απέμεναν λιγότερο από 2 λεπτά, ενώ το τρίποντο του Γκρίφιν για το 60-57 έληξε κάθε συζήτηση...