Νίκη για Ρόμα στο ντεμπούτο Ρανιέρι

Δευτέρα, 11 Μαρτίου 2019 23:49
UPD:12/03/2019 00:00
EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Νικηφόρα ξεκίνησε η εποχή του Κλάουντιο Ρανιέρι στη Ρόμα, καθώς οι «τζαλορόσι» επικράτησαν στο «Ολίμπικο» με 2-1 της Έμπολι, στο παιχνίδι με το οποίο έκλεισε η αυλαία της 27ης αγωνιστικής στη Serie A.

Με τον Κώστα Μανωλά τραυματία, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά παίρνοντας προβάδισμα μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ελ Σαράουι, αλλά η αμυντική ανεπάρκειά τους επιβεβαιώθηκε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Ζουάν Ζεσούς ισοφάρισε με αυτογκόλ!

Το ημίχρονο, πάντως, έκλεισε με τη Ρόμα μπροστά στο σκορ χάρις στο τέρμα του Σικ στο 33΄ και στη συνέχεια οι πρωτευουσιάνοι αναλώθηκαν κυρίως με τη διαφύλαξη του σκορ.

Τελικά το πέτυχαν, αλλά με πολύ άγχος καθώς στο 82΄ αποβλήθηκε ο Φλορέντσι και δέχθηκαν πίεση, αλλά άντεξαν και μείωσαν τη διαφορά από την τέταρτη Ίντερ στους 3 βαθμούς.