Επιστροφή με εμφατικό τρόπο

Ο Ολυμπιακός με επιθετικό ρεσιτάλ στην Ποντγκόριτσα νίκησε άνετα με 89-76 την Μπούντουτσνοστ και πανηγύρισε μετά από 5 σερί ήττες
Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 21:40
UPD:22:05
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Μετά από 5 σερί ήττες ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στην Euroleague, περνώντας με επιβλητικό τρόπο από την Ποντγκόριτσα (89-76) κόντρα στην Μπούντουτσνοστ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της regular season.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα και κατάφεραν με επιθετικό ρεσιτάλ, πριν κλείσει το πρώτο μέρος, να πάρουν διαφορά νίκης (51-33).

Η ελληνική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-12 και μετά την ήττα της Αρμάνι στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ, «έπιασε» στην 6η θέση την ιταλική ομάδα, την οποία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την προσεχή Πέμπτη (14/03) σε αγώνα που θα κρίνει πολλά σε ό,τι αφορά την 6η θέση.

Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση της Μπασκόνια με την Κίμκι, από την οποία θα φανεί εάν θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία (οι Βάσκοι έχουν ρεκόρ 12-12 κι αν νικήσουν θα ισοβαθμίσουν με Ολυμπιακό και Αρμάνι).

Όποια άμυνα κι αν δοκίμασαν οι γηπεδούχοι για να αναχαιτίσουν τους Πειραιώτες δεν απέδωσε,, καθώς οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μπορούσαν να σκοράρουν από οποιαδήποτε θέση. Τα ποσοστά των φιλοξενούμενων στο πρώτο 20λεπτο ήταν... για Όσκαρ: 12/19 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 6/7 βολές, 20 ριμπάουντ, 15 ασίστ και μόλις 2 λάθη.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να συνεχίσει να κυριαρχεί και να «εκτοξεύει» τη διαφορά πάνω από 20 πόντους.

Μιλουτίνοβ (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Βεζένκοφ (12π, με 2/2 τρίποντα) και Πρίντεζης (19π., 7/10διπ, 1/2 τρ.) βρέθηκαν σε μεγάλη βραδιά, κάνοντας «πάρτι» στην αντίπαλη ρακέτα, ο Τουπάν στο μικρό διάστημα που χρησιμοποιήθηκε πρόλαβε να γίνει «διψήφιος» (13π.), ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Νάιτζελ-Ουίλιαμς Γκος με 12 πόντους και 5 ασίστ.

*Σε ένα πολύ κλειστό «club» μπήκε από σήμερα το βράδυ (8/3), ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος με το τρίποντο που πέτυχε στο δεύτερο 10λεπτο του αγώνα με την Μπούντουτσνοστ,  έγινε μόλις ο τέταρτος Έλληνας με +200 εύστοχα στην Euroleague.

Μετά από τους Βασίλη Σπανούλη (449 σε 301 συμμετοχές), Αντώνη Φώτση (304 σε 250) και Δημήτρη Διαμαντίδη (373 σε 278), ο διεθνής γκαρντ του Ολυμπιακού έγινε ο τέταρτος που έσπασε αυτό το φράγμα στο 204ο παιχνίδι του στη διοργάνωση.