Δευτέρα, 04 Μαρτίου 2019 00:02
UPD:08:48
REUTERS/CIRO DE LUCA

Νάπολι-Γιουβέντους 1-2

Χωρίς... φρένα παίζει πια η Γιουβέντους στην Ιταλία. Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής οι «μπιανκονέρι» πέρασαν και από την... κόλαση του «Σαν Πάολο» νικώντας τη Νάπολι με 2-1 και αυξάνοντας τη διαφορά από τους (δεύτερους) «παρτενοπέι» στους 16 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 25΄ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του γκολκίπερ Μέρετ και στο 28΄ ο Πιάνιτς άνοιξε το σκορ, αλλά ο Βόσνιος αποβλήθηκε με τη σειρά του, στο 47΄, ενώ στο 39΄ ο Εμρέ Τσαν είχε διπλασιάσει για τους πρωταθλητές. Τελικά, απλώς μείωσε για τους γηπεδούχους ο Καγεχόν στο 61΄.

Στο Μπέργκαμο, η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό αλλά ως το το ημίχρονο η Αταλάντα είχε γυρίσει το ματς και τελικά νίκησε με 3-1.

Με πρωταγωνιστή τον Κουαλιαρέλα και σκόρερ των δύο τερμάτων πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο (4΄, 11΄), η Σαμπντόρια πήρε τη νίκη με 2-1, μέσα στην έδρα της ΣΠΑΛ.