«Μελωδία» οκτάδας στα Κανάρια για τον Παναθηναϊκό

Πέμπτη, 28 Φεβρουαρίου 2019 23:56
UPD:01/03/2019 00:17
Eurokinissi Sports/ΣΤΟΛΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε τη δεύτερη «κατοστάρα» του απέναντι στην Γκραν Κανάρια, με εξαιρετικό πλουραλισμό στην επίθεση, επκρατώντας των Ισπανών στην έδρα τους με 99-80.

Η δεύτερη εκτός έδρας νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, μετά από εκείνη απέναντι στην Μπουντούτσνοστ, ήρθε μάλλον άνετα για τους «πράσινους», που έμειναν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση μιας θέσης στα πλέι οφ βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 11-13.

Στα αρνητικά για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο ο τραυματισμός του Ντίνου Μήτογλου στον ώμο, σε σύγκρουσή του με τον Τιλί στο 22ο λεπτό, με τον διεθνή φόργουορντ να μη χρησιμοποιείται έκτοτε.

Η νίκη επιτεύχθηκε με τους Παππά, Λοτζέσκι, Τόμας απόντες, όμως Παπαγιάννης, Αντετοκούνμπο και Λάνγκφορντ έκαναν τη διαφορά και οδήγησαν την ομάδα τους.

Την επόμενη αγωνιστική η αθηναϊκή ομάδα θα παίξει στην Τουρκία με την Νταρουσάφακα και θα συνεχίσει στη Μόσχα, απέναντι στην ΤΣΣΚΑ.

Με ρεκόρ καριέρας σε πόντους στην Ευρωλίγκα (14) ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Παπαγιάννης (14π.), ενώ ο Λάνγκφορντ μέτρησε 18, ο Καλάθης 17 και ο Αντετοκούνμπο 16 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έμειναν στο παιχνίδι ως τις αρχές της τρίτης περιόδου, όταν με επιμέρους σκορ 10-5 ισοφάρισαν σε 55-55. Όταν όμως ο Παναθηναϊκός ήλεγξε πάλι το ρυθμό ξέφυγε στο 27΄ και πάλι με +7 (60-67), ενώ με την άμυνα να λειτουργεί ικανοποιητικά έκλεισε χωρίς άγχος την περίοδο (66-73).

Με τον Λάνγκφορντ να ευστοχεί στο τρίτο του τρίποντο με το... καλημέρα της τέταρτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός οικοδόμησε και πάλι μία διψήφια διαφορά (66-76 στο 31΄), την οποία ανέβασε με κυριαρχία στη ρακέτα στο +15 (69-84 στο 34΄) και δεν ξανακοίταξε πίσω.